Idag är det grapefruktens dag, och såklart firar vi den när säsongen för citrus är som bäst! Att laga mat, baka eller göra inläggningar med citrus är alltid lika gott och fräscht. Och som sagt, det är just nu under vintern som vi ska passa på att ge oss själva en vitamininjektion. Jag är egentligen ingen stor smörgåsätare. Och helt ärligt äter vi inte heller speciellt mycket marmelad. Vardagens morgonstress tillåter sällan några lugna stunder. Men under en lång och skön helgfrukost tycker jag det är fantastiskt lyxigt med en stor skål café au lait, rostat rågbröd, en vällagrad ost och en klick marmelad.
Och allra helst vill jag ha en hemgjord marmelad såklart. Därför försöker jag alltid ha en burk på lut i kylen. Och så här års är det självklart att det är en citrusmarmelad. Jag gillar egentligen alla citrusfrukter. Men just den röda grapefrukten ger en vackert röd marmelad, och den är inte alls lika bitter som den gula grapefrukten. Och nu har jag alltså möjligheten att dela med mig av receptet och möjligheten för att förhöja lyxkänslan till era långa och sköna helgfrukostar.
Röd grapefruktmarmelad med vanilj
Men hjälp av det färdiga syltsockret blir marmeladkoket väldigt enkelt och man behöver inte oroa sig för om marmeladen ska stelna. Den röda grapefrukten är inte lika bitter som den gula, och har dessutom en härlig färg som ger en vackert varmröd marmelad.
Ingredienser
cirka 1 1/2 liter marmelad
- ca 1 1/2 kg blodgrapefrukt
- 2 msk pressad citron
- 3 1/2 dl vatten
- 1 vaniljstång
- 1 kg syltsocker
Instruktioner
- Skala grapefrukten med kniv ända intill fruktköttet. Inget av det vita ska vara kvar. Skär frukterna i tunna skivor och dela dem sedan i mindre ”tårtbitar”.
- Lägg grapefrukten och den saft som runnit ur frukterna, citronsaft och vatten i en rymlig kastrull.
- Dela vaniljstången på längden och skrapa ur fröna. Lägg ner både frön och vaniljstång i kastrullen.
- Koka under lock cirka 1 timme.
- Blanda i syltsockret under omrörning. Koka marmeladen kraftigt utan lock 2–3 minuter. Skumma vid behov.
- Ta marmeladen från värmen och låt den vila cirka 15 minuter. Rör om ett par gånger under tiden, då jämnas temperaturen ut. Plocka upp vaniljstången.
- Häll upp marmeladen på rena varma burkar och sätt på lock. Förvara marmeladen i kylen.
Lämna ett svar