Klyschigt eller inte, men just långkok tillsammans med ett mustigt rödvin bidrar verkligen till att jag älskar den här tiden på året. Och ett kraftfullt Amaronevin passar alldeles utmärkt som vintervärmare ihop med en smakrik köttgryta.
Sin stora, fylliga och fruktigt lena smak får Amarone genom att vinet tillverkas med en hantverksmässig metod från Veneto i norra Italien: Appassimentometoden, där vinet görs av torkade druvor. När druvorna torkas blir mängden druvmust mindre, men den blir även väldigt koncentrerad i smaken – ungefär som när man gör russin.
Förutom att Amaronevinet passar bra till vinterns grytor är det också ett klassiskt vin till Parmesanost. Därför har jag valt att bjuda på en lite annorlunda gryta. Att finna lyckade smakmöten är alltid lika kul, och det här är ett av dem. Jag gratinerar helt enkelt min mustiga gryta med levainbröd och mycket Parmesan på toppen – ungefär som en gratinerad löksoppa.
Värmande mat på norditalienskt vis, fylld med kärlek. Kanske efter en tur i skidspåret, mys i sportstugan eller helt enkelt när man bara vill kura in sig och njuta av god mat tillsammans med ett fylligt och smakrikt rödvin. Den svenska vintern till trots, visst kan man nästan känna att man är i Veneto?
Casalforte Amarone della Valpolicella 2017 finns i Systembolagets ordinarie sortiment
Nr 12379 för 179 kr
https://www.systembolaget.se/produkt/vin/casalforte-1237901/
PARMESANGRATINERAD HÖGREVSRAGU
Vintermys när det är som allra bäst. För att möta smakerna i den här mustiga köttgrytan, som gratineras med levainbröd och Parmesanost, väljer jag att servera jag ett kraftfullt Amaronevin som finns i Systembolagets ordinarie sortiment: Casalforte Amarone della Valpolicella 2017, nr 12379 för 179 kr.
Ingredienser
6 portioner
- 1 kg högrev
- ca 150 g pancetta
- 3 rödlökar
- 4 vitlöksklyftor
- 2 morötter
- 200 g rotselleri
- olivolja
- salt
- nymald svartpeppar
- 1 krm chiliflakes
- 5 dl rödvin
- ½ dl balsamvinäger
- 1, 4 liter vatten
- 4 msk oxfond
- 3 lagerblad
- 1 msk timjan
Till gratinering
- 6 skivor kantskuret levainbröd
- ca 3 dl finriven parmesanost
- färsk timjan
Instruktioner
1. Skär köttet i små bitar, cirka 2x2 centimeter.
2. Finstrimla pancettan. Skiva rödlöken tunt och hacka vitlöken. Skala och fintärna morötter och selleri.
3. Bryn köttet, i omgångar, i olivolja i en stekpanna. Krydda med salt och peppar. Ställ åt sidan.
4. Mjukstek rödlöken på låg värme i olivolja i en stor gryta, cirka 15 minuter.
5. Blanda i pancetta, rotfrukter och vitlök. Höj värmen något och fortsätt steka tills pancettan har fin färg, cirka 10 minuter. Rör ner chiliflakes mot slutet.
6. Lägg ner köttet i grytan. Häll på vin och balsamvinäger och koka ganska kraftigt utan lock tills ungefär hälften av vätskan kokat in.
7. Tillsätt vatten, fond och kryddor. Koka sakta under lock tills köttet är riktigt mört, cirka 1 ½ timme. Smaka av med salt och peppar.
8. Vid servering: Sätt ugnen på 250 grader och grillelement. Om grytan hunnit kallna, värm den först på spisen.
9. Lägg det kantskurna brödet i grytan och strö på osten.
10. Gratinera högt upp i ugnen tills osten har fin färg, cirka 10 minuter. Strö över lite färska timjanblad. Servera i djupa tallrikar.
Notes
Betalt samarbete med Casalforte
Lämna ett svar