Fransk sommarklassiker på burk. Den här lyxiga inläggningen är verkligen ett måste för mig att göra så här års. Tomater som bakas under lång tid på låg temperatur får en underbar söt smak och jag kan lova att de blir delikata när de confiteras. Den mest kända rätten som tillagas (konserveras) på det här sättet är antagligen Confit de Canard, men under sommaren är det också vanligt att fransmännen låter sina tomater få confitera långsamt i olivolja.
Att kunna njuta av sommaren på burk resten av året är verkligen en sanslös lyx. Personligen låter jag gärna tomaterna toppa pizzan, bruschettan, pastan eller en sallad med burrata. De passar också jättebra till sensommarens och höstens grillmat.

Confit de tomates – Confiterade tomater
Att kunna njuta av sommaren på burk resten av året är verkligen en sanslös lyx. Personligen låter jag gärna tomaterna toppa pizzan, bruschettan, pastan eller en sallad med burrata. De passar också jättebra till sensommarens och höstens grillmat. Confitera är en gammal tillagnings– och konserveringsmetod som innebär att man långsamt kokar in något i fett. Den mest kända rätten som görs på det här sättet är antagligen Confit de Canard, men under sommaren är det också vanligt att lägga in tomater i olivolja. Den olja som eventuellt blir över när tomaterna är slut kan användas i matlagningen.
Ingredienser
1 burk
- 1 kg tomater
- 3–4 skivade vitlöksklyftor
- färska kvistar av rosmarin och timjan
- en nypa strösocker
- flingsalt
- nymald peppar
- 3 dl olivolja
Instruktioner
1. Sätt ugnen på 150 grader. Koka upp vatten i en kastrull.
2. Skär ett kryss i toppen på varje tomat. Doppa dem hastigt i det kokande vattnet, cirka 30 sekunder. Skölj tomaterna i kallt vatten och dra bort skalet.
3. Lägg tomaterna tätt i en ugnsfast form, pressa ihop dem så gott det går. Stick ner skivad vitlök och örtkvistar. Krydda med en aning socker, salt och peppar. Ringla över olivoljan.
4. Baka i mitten av ugnen cirka 2 timmar, ös med olivoljan ett par gånger under tiden. Låt kallna.
5. Lägg ner tomater och vitlöksskivor en ren glasburk, stick ner några färska örtkvistar.
6. Fyll på med olivoljan. Förvara i kylen, men servera tomaterna rumstempererade.
Lämna ett svar